Jaki podatek od nadgodzin w Niemczech?

Podejmując pracę w Niemczech pracodawca ma obowiązek wynagrodzić nas za przepracowane nadgodziny. W jaki sposób jednak rozliczana jest nasza wypłata w godzinach nadliczbowych? Jak zostaną policzone nasze wypracowane nadgodziny i kiedy zostanie nam przekazane wynagrodzenie za nie?

Te pytania krążą nam po głowie w przypadku, gdy wypracowujemy nadgodziny w Niemczech. W tym artykule postaramy się opowiedzieć jak wygląda kwestia nadgodzin w niemieckim prawie pracy oraz jak rozliczać nadgodziny w Niemczech.

Czytaj

Jak obliczyć podatek w Niemczech?

Niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem Niemiec, czy emigrantem, jesteś zobowiązany do płacenia podatków, jeśli pobierasz wynagrodzenie w Niemczech.

Dochód podlegający, zwrot podatku, wynagrodzenie brutto, wynagrodzenie netto, klasa podatkowa czy rozliczenie - wszystkie te rzeczy mogą przyprawiać nas o ból głowy, ale w tym artykule postaramy się wytłumaczyć najważniejsze kwestie dotyczące podatku z Niemiec.

Czytaj

Jakie podatki w Niemczech?

Każdego roku setki ekspatów przeprowadzają się do Niemiec. Korzystają oni z możliwości pracy, zabezpieczenia społecznego i cieszą się z idei rozpoczęcia nowego życia w nowym kraju.

Czytaj

Co można odliczyć od podatku w Niemczech?

Możesz dokonać szerokiej gamy odliczeń podatkowych od swoich dochodów, aby zmniejszyć swoje obciążenie podatkowe. Są one zazwyczaj podzielone na osobiste i biznesowe, ale gdy pracujesz jako freelancer lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możemy zastosować oba te sposoby.

Czytaj

Ile wynosi podatek dochodowy w Niemczech?

Ekspatrianci mieszkający w Niemczech mogą podlegać niemieckim podatkom, zwłaszcza jeśli mają niemieckie dochody źródłowe. Niemiecki system podatkowy jest strukturalnie podobny do tego obecnego w innych krajach zachodnich.

Czytaj

Zasiłek dziecięcy Kindergeld - prawo w Niemczech

Niemcy oferują różne zasiłki i świadczenia na dzieci. Kindergeld jest chyba najbardziej znanym z nich. Według prawa w Niemczech opłacający podatki ekspatrianci mieszkający w Niemczech mają, podobnie jak Niemcy, prawo do Kindergeld, jeśli mają dzieci. Jest to zasiłek (zwany również zasiłkiem na dziecko) od rządu niemieckiego, który pomaga pokryć część kosztów wychowania dzieci. Może on wynosić od €204 do €235 na dziecko miesięcznie i jest zazwyczaj przekazywany przelewem na niemieckie konto bankowe.

Czytaj

Małżeństwo w Niemczech - prawo niemieckie

Małżeństwa są uważane za związki prawne lub "prawnie wiążące umowy" pomiędzy zaangażowanymi osobami. Małżeństwo jest tradycyjnie od początku chronione przez konstytucję. Każdy, kto bierze ślub w Niemczech, musi najpierw stawić się fizycznie na ceremonię cywilną. To właściwie wszystko, co jest potrzebne i większość par nie robi nic więcej. Świadkowie nie są wymagani podczas ceremonii cywilnej. Koszt ślubu w Standesamcie (i przetwarzania dokumentów) może wynosić od 65 do 200 euro, a ceremonia jest zazwyczaj prowadzona w języku niemieckim, więc może być wskazane (a w niektórych okolicznościach obowiązkowe), aby mieć tłumacza. Jest to szczególnie ważne, jeśli oboje partnerzy i świadkowie nie mówią płynnie po niemiecku.

Czytaj

Zakup niemieckiego domu lub mieszkania - księgowość w Niemczech

Spędzając w kraju niemieckim, po pewnym czasie możemy zacząć nazywać ten region naszym domem. Długoterminowe stopy hipoteczne na ekstremalnie niskich poziomach i rosnące w wielu obszarach ceny wynajmu sprawiają, że coraz częściej rozglądamy się za opcją zakupu mieszkania lub domu. Poniższe wskazówki mają charakter wyłącznie orientacyjny. Zawsze zalecamy konsultację ze specjalistą od księgowości w Niemczech, aby uzyskać spersonalizowaną i profesjonalną pomoc.

Czytaj

Banki i bankowość w Niemczech - prawo niemieckie

Bankowość w Niemczech nie różni się zbytnio od w Polsce - jest jednak kilka zmian. Ludzie przebywający w Niemczech przez dłuższy czas będą prawdopodobnie potrzebowali niemieckiego rachunku bankowego. Założenie konta jest dość prostą operacją, podobnie jak w Polsce, jednak konieczna będzie podstawowa znajomość prawa niemieckiego. Potrzebny jest paszport i pieniądze na pierwszą wpłatę. Można również poprosić o okazanie dowodu posiadania niemieckiego adresu zamieszkania.

Czytaj