Małżeństwo w Niemczech - prawo niemieckie

Małżeństwo w Niemczech - prawo niemieckie

Małżeństwa są uważane za związki prawne lub "prawnie wiążące umowy" pomiędzy zaangażowanymi osobami. Małżeństwo jest tradycyjnie od początku chronione przez konstytucję. Każdy, kto bierze ślub w Niemczech, musi najpierw stawić się fizycznie na ceremonię cywilną. To właściwie wszystko, co jest potrzebne i większość par nie robi nic więcej. Świadkowie nie są wymagani podczas ceremonii cywilnej. Koszt ślubu w Standesamcie (i przetwarzania dokumentów) może wynosić od 65 do 200 euro, a ceremonia jest zazwyczaj prowadzona w języku niemieckim, więc może być wskazane (a w niektórych okolicznościach obowiązkowe), aby mieć tłumacza. Jest to szczególnie ważne, jeśli oboje partnerzy i świadkowie nie mówią płynnie po niemiecku.

Pary planujące zawarcie związku małżeńskiego w Niemczech powinny jak najszybciej rozpocząć załatwianie formalności prawnych. Mogą w tym zasięgnąć porady prawnika polsko niemieckiego. Kilka miesięcy do przodu to nie za wcześnie. Zwykle można załatwić sprawę w znacznie krótszym czasie, ale wiele kwestii prawnych, zwłaszcza z poprzednich małżeństw, może stanowić kłopot.

Pierwszymi miejscami, które należy sprawdzić, gdy zdecydujecie się na zawarcie związku małżeńskiego, są ambasada lub konsulat oraz urząd gminy (Standesamt). W tych miejscach należy zapytać, jakie dokumenty są potrzebne. Wymagania mogą się różnić w zależności od regionu i mogą istnieć dodatkowe wymagania w zależności od narodowości, poprzedniego stanu cywilnego i innych okoliczności jednego lub obu partnerów.

Wymagane dokumenty do małżeństwa - prawo w Niemczech

Obaj partnerzy będą najprawdopodobniej potrzebować:

  • Ważny paszport

  • Oficjalny akt urodzenia

  • Dowód na minimum 21 dni ciągłego pobytu w Niemczech (może to być Meldebescheinigung wydany przez lokalny Anmeldeamt)

  • Dowód samotności (Ledigkeitsbescheinigung)

  • Akt urodzenia dzieci (jeśli są), które para miała razem.

  • Wymagany wniosek i kwestionariusz z Standesamt.

 

W zależności od sytuacji życiowej i wymogów lokalnego urzędu stanu cywilnego, jedno lub oboje partnerów może być zobowiązanych do dostarczenia następujących dokumentów:

  • Zaświadczenie o braku przeszkód (CNI) (Befreiung vom Ehefähigkeitszeugnis)

  • Akt małżeństwa z poprzednich małżeństw

  • Oświadczenie majątkowe

 

Według prawa niemieckiego osoby, które były wcześniej w związku małżeńskim muszą przedstawić akt zgonu byłego małżonka lub dowód, że małżeństwo zostało trwale rozwiązane przez rozwód. To pierwsze nie stanowi zwykle problemu, to drugie jest utrudnieniem, na którym rozpadło się wiele planów małżeńskich. 

Małżeństwo osób tej samej płci - prawo niemieckie

Związki partnerskie w Niemczech zostały uznane prawnie w 2001 roku. Ustawa została uchwalona zasadniczo po to, aby utorować drogę dla małżeństw osób tej samej płci. Chociaż proces był taki sam przy zawieraniu małżeństwa lub partnerstwa cywilnego, istniały pewne różnice prawne między tymi dwoma związkami. Niemiecki ustawodawca głosował za usunięciem tych różnic prawnych w lipcu 2017 roku. 1 października 2017 roku małżeństwo tej samej płci w prawie w Niemczech stało się legalne ze wszystkimi korzyściami i obowiązkami małżeństwa przewidzianymi przez konstytucję. Przejście ustawy uchyliło potrzebę jakichkolwiek przyszłych "związków partnerskich". Pary, które już zawarły partnerstwo cywilne, mogą przekształcić to w oficjalne małżeństwo lub mogą kontynuować partnerstwo cywilne i korzystać z pełnej ochrony prawnej i obowiązków małżeństwa.

Adwokat polsko niemiecki - Co jeśli jeden z partnerów nie jest z Niemiec?

Jeśli jeden z partnerów jest obcokrajowcem, dokumenty mogą być przesłane do sądu okręgowego wyższego szczebla w celu weryfikacji statusu prawnego tej osoby. W formalnościach znacząca pomocą jest adwokat polsko niemiecki.

 

Chociaż nie jest to przeszkodą w zawarciu małżeństwa, osoby planujące powrót do ojczyzny mogą chcieć rozważyć status prawny swojego partnera. Mogą istnieć pewne przeszkody, takie jak narodowość, karalność lub stan zdrowia, które uniemożliwiają partnerowi zawarcie małżeństwa. Ambasada lub konsulat mogą doradzić w sprawie wszystkich formalności związanych z emigracją. Warto również sprawdzić, czy małżeństwo zawarte w Niemczech będzie uznane w kraju ojczystym.

Prawnik polsko niemiecki - Ceremonia ślubna w Niemczech

W urzędzie stanu cywilnego podejmują kroki, aby uniknąć wszelkich elementów (na przykład muzyki organowej lub witraży), które mogłyby słusznie lub niesłusznie zostać uznane za "zbyt chrześcijańskie". Jest to z szacunku dla muzułmanów, Żydów, ateistów i osób świeckich, które zawierają ślub w urzędzie stanu cywilnego, a które mogą być wrażliwe na takie rzeczy.

 

Frankfurt na przykład ma dwa biura magistratu: jedno w barokowym ratuszu, czyli Römer, drugie w równie urodziwym pałacu Bolongaro w sercu malowniczej starej dzielnicy Höchst. Odpowiednią atmosferę tworzą kwiaty, stonowane oświetlenie, obrazy olejne i głębokie dywany. Jeśli ma odbyć się bardziej tradycyjny ślub, musi on mieć miejsce po ceremonii cywilnej.