Banki i bankowość w Niemczech - prawo niemieckie

Banki i bankowość w Niemczech - prawo niemieckie

Bankowość w Niemczech nie różni się zbytnio od w Polsce - jest jednak kilka zmian. Ludzie przebywający w Niemczech przez dłuższy czas będą prawdopodobnie potrzebowali niemieckiego rachunku bankowego. Założenie konta jest dość prostą operacją, podobnie jak w Polsce, jednak konieczna będzie podstawowa znajomość prawa niemieckiego. Potrzebny jest paszport i pieniądze na pierwszą wpłatę. Można również poprosić o okazanie dowodu posiadania niemieckiego adresu zamieszkania.

Jeśli przyniosą Państwo gotówkę, konto zostanie natychmiast otwarte. W przypadku przelewu środków z banku macierzystego może upłynąć trochę czasu, zanim kwota zostanie zaksięgowana na koncie. Najczęściej spotykane konto nazywa się kontem Giro. Jest on podobny do rachunku czekowego lub rachunku bieżącego. Różne banki oferują różne usługi za różne opłaty z kontem Giro. Studenci mogą ubiegać się o zwolnienie z opłat bankowych Dostępne są również konta oszczędnościowe, które zwykle oferują lepsze oprocentowanie.

Prawnik polsko niemiecki - sposoby płatności w Niemczech

  • Karta EC - Po założeniu konta bank wyda Państwu kartę zwaną potocznie "EC-Karte", która jest bardzo cenna przy dokonywaniu transakcji. Za jej pomocą można przez całą dobę pobierać gotówkę z bankomatów (Geldautomat). W przypadku problemów z płatnościami dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika polsko niemieckiego. Płatności dokonuje się albo podpisem, albo czterocyfrowym numerem PIN przypisanym do karty. Oprócz paska magnetycznego na odwrocie karty, karta EC może mieć "chip" na przedniej stronie. Karta może być również użyta do uzyskania wyciągów z konta w terminalach większości banków, jak również do wykonania niektórych podstawowych transakcji w specjalnych terminalach w wielu bankach.

  • Karty kredytowe - Karty kredytowe są coraz bardziej akceptowane w Niemczech. Istnieje wiele międzynarodowych Geldautomat, które przyjmują je do wypłaty gotówki. Są one również akceptowane przez Bahn przy zakupie biletów kolejowych. Należy sprawdzić, czy karty kredytowe są akceptowane w sklepach lub restauracjach.

  • Bankowość internetowa - Niemieckie banki są bardzo zaawansowane w bankowości internetowej. W większości z nich można sprawdzić stan konta lub zlecić przelew z komputera. Numery PIN są wydawane dla bankowości domowej i bankomatów. Numery TAN używane przy dokonywaniu przelewów internetowych są obecnie wysyłane do posiadacza rachunku za pośrednictwem SMS-a z telefonu komórkowego lub są generowane przez urządzenie służące do skanowania kodu kreskowego na komputerze.

Księgowość w Niemczech - typy i funkcje banków w Niemczech

W Niemczech istnieją cztery rodzaje banków: banki komercyjne sektora publicznego (Private Geschäftsbanken), kasy oszczędnościowe (Sparkassen), spółdzielnie kredytowe (Kreditgenossenschaften) oraz bank pocztowy (Postbank). Rozróżnienie między nimi jest mało interesujące dla większości deponentów. Zasady dotyczące standardowego rachunku czekowego (Girokonto) są zasadniczo identyczne. W banku niemieckim można założyć linię kredytową (Dispositionskredit), zwykle w wysokości dwu- lub trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że takie przekroczenia mogą być obarczone wysokimi odsetkami, wynoszącymi niekiedy od 11% do 18% w skali roku. Aby uniknąć niepotrzebnych opłat warto zasięgnąć pomocy księgowej w Niemczech, która z pewnością pomoże i rozwieje wszelkie wątpliwości - także w kwesti tego ile wynosi podatek dochodowy w Niemczech.

Niemieckie banki są uniwersalne. Oferują one konsumentom bardzo szeroki zakres usług finansowych poza przyjmowaniem depozytów i udzielaniem kredytów. W każdym z nich można wymieniać waluty, kupować akcje, obligacje, ubezpieczenia, czeki podróżne i metale szlachetne, korzystać z usług zarządzania portfelem i aktywami, zaciągać kredyty hipoteczne, kupować nieruchomości i dokonywać elektronicznych przelewów na całym świecie. Większość banków niemieckich umożliwia dostęp do Geldautomatu i drukarek wyciągów w swoim foyer przez całą dobę.

Adwokat niemiecki - Proces dokonywania płatności w Niemczech

W Niemczech istnieje kilka sposobów dokonywania płatności.

  • Przelew (Überweisung) służy do przekazywania pieniędzy z jednego konta na drugie. Wypełniasz papierowy formularz przelewu (Überweisungsformular) i oddajesz go do rąk własnych lub wypełniasz formularz online i posługujesz się numerem TAN, aby zrealizować transakcję.

  • Zlecenie stałe (Dauerauftrag) jest stosowane, jeśli masz regularnie powtarzające się płatności w określonej wysokości, jak np. czynsz, składki ubezpieczeniowe, opłaty za telewizję itp. Ta kwota jest automatycznie potrącana z Twojego konta w uzgodnionym terminie i przekazywana na konto odbiorcy. Niezbędne formularze można wypełnić online lub w banku.

  • Polecenie zapłaty (Lastschrift): Jest to praktyczna metoda, jeśli masz powtarzające się płatności, które różnią się wielkością, takie jak rachunki za telefon, gaz i prąd. Przekazujesz odbiorcy upoważnienie do polecenia zapłaty (Einzugsermächtigung), które upoważnia go do potrącania odpowiednich kwot z Twojego konta. W razie nadużyć powinieneś skorzystać z pomocy adwokata Niemcy

Dowiedz się również: co można odliczyc od podatku w Niemczech