ile wynosi podatek dochodowy w niemczech

Ile wynosi podatek dochodowy w Niemczech?

Ekspatrianci mieszkający w Niemczech mogą podlegać niemieckim podatkom, zwłaszcza jeśli mają niemieckie dochody źródłowe. Niemiecki system podatkowy jest strukturalnie podobny do tego obecnego w innych krajach zachodnich.

Podatek dochodowy płaci się przez cały rok, a pracodawca zazwyczaj potrąca go z każdej wypłaty. Na koniec roku dokonuje się korekt z tytułu ewentualnych niedopłat lub nadpłat.

Dodatek solidarnościowy

Do tego dochodzi "dodatek solidarnościowy" w wysokości 5,5% podatku, który ma pokryć ciągłe koszty integracji krajów związkowych byłej NRD.

Dobra wiadomością jest to, że od 2021 roku "dodatek solidarnościowy" został zlikwidowany dla 90% podatników.

Dla kolejnych 6,5% podatników został on zmniejszony w zależności od ich zarobków. Najwyższe 3,5% zarabiających nadal zobowiązane jest płacić pełną dopłatę.

Odliczenia podatku

Podobnie jak w wielu innych krajach, Niemcy dopuszczają szereg odliczeń, które mogą obniżyć podatek dochodowy.

Odliczenia są przyznawane w przypadku takich okoliczności jak posiadanie dzieci do 18 roku życia (lub do 27 roku życia, jeśli nadal uczęszczają do szkoły i nie mają zarobków), określone składki ubezpieczeniowe, datki charytatywne i polityczne na rzecz niemieckich podmiotów do określonych limitów oraz nieuniknione wydatki nadzwyczajne powyżej określonego limitu (np. choroba).

Programy socjalne, a odliczenia podatku

Odliczenia od wynagrodzenia dokonywane są również na rzecz czterech programów socjalnych: emerytalnego, dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotnego i długoterminowej opieki pielęgniarskiej.

Płatności na te programy są zwykle ponoszone po równo przez pracodawcę i pracownika. Część składek płacona przez pracodawcę nie jest traktowana jako dochód do opodatkowania dla pracownika, a część pracownika jest odliczana od podatku do pewnego limitu.

Doradca podatkowy może powiedzieć Ci więcej o innych odliczeniach i wymaganiach, które trzeba spełnić, aby je uzyskać.

Podatek od wynagrodzenia Lohnsteuer

Jeśli dana osoba podlega niemieckiemu podatkowi, to generalnie większość źródeł dochodu podlega opodatkowaniu.

Lohnsteuer (podatek od wynagrodzeń), który sam w sobie stanowi jedną trzecią dochodów rządu niemieckiego, jest potrącany u źródła z wynagrodzenia.

Dochody z innych źródeł (np. z tytułu samozatrudnienia, opłat za usługi, pobierania czynszu, inwestycji itp.) są objęte Einkommensteuer (podatkiem dochodowym).

Czym różni się Lohnsteuer od Einkommensteuer?

Lohnsteuer różni się od Einkommensteuer jedynie sposobem pobierania. Lohnsteuer jest pobierany u źródła i płacony przez pracodawcę bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, podczas gdy osoba fizyczna musi sama zapłacić Einkommensteuer.

Na podstawie ostatniego rozliczenia za rok ubiegły Finanzamt oszacuje wysokość podatku za rok bieżący i zażąda wpłaty zaliczki w wysokości jednej czwartej podatku 10 marca, 10 czerwca, 10 września i 10 grudnia.

Deklaracja podatkowa

Całkowite zobowiązanie podatkowe ustala się poprzez złożenie deklaracji podatkowej, która obejmuje wszystkie rodzaje dochodów ze wszystkich źródeł.

Od tego całkowitego zobowiązania podatkowego odejmowane są potrącenia z tytułu podatku od wynagrodzeń, jak również płatności tymczasowe, tak aby można było oszacować zwrot lub ostateczną płatność podatku.

Rozliczenie podatkowe

Finanzamt wystawia rozliczenie podatkowe zazwyczaj w okresie od dwóch do sześciu miesięcy od daty złożenia zeznania. Przed otrzymaniem decyzji o wymiarze podatku nie należy dokonywać żadnych płatności.

Każde zeznanie podatkowe podlega kontroli, dlatego też, jeśli wymiar podatku został wydany i nie jest wstępny, to w przyszłości może on ulec zmianie tylko w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności (np. uchylanie się od płacenia podatku).

Zeznanie podatkowe

Nie muszą Państwo koniecznie składać zeznania podatkowego, jeśli jedynym źródłem dochodu jest pensja pracownicza.

Wynika to z faktu, że Lohnsteuer jest potrącany z wynagrodzenia. Jeśli jednak możesz ubiegać się o zwrot podatku lub masz inne pozycje, które możesz chcieć wyszczególnić (odliczenia lub inne dochody lub świadczenia) lub jeśli jesteś samozatrudniony, musisz złożyć zeznanie podatkowe.

Każde zeznanie podatkowe jest przedmiotem kontroli, dlatego też jeśli ocena podatkowa zostanie wydana i nie jest wstępna, ocena ta może być zmieniona w przyszłości jedynie poprzez wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności (np. uchylanie się od płacenia podatku).

Kiedy składa się zeznanie podatkowe?

Zasadniczo zeznanie podatkowe (Einkommensteuererklärung) należy złożyć do 31 lipca roku następującego po roku, w którym uzyskano dochód. W przypadku korzystania z pomocy doradcy podatkowego, termin złożenia zeznania podatkowego zostaje przedłużony do 31 grudnia.

W niektórych przypadkach termin ten może zostać przedłużony do 28 lutego. W przypadku złożenia zeznania po terminie mogą zostać naliczone kary i odsetki.

Szczególne przypadki

Istnieje kilka sytuacji, w których podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku, mimo że dochód jest mniejszy niż ulga osobista.

Zwłaszcza gdy dochód zwolniony z podatku (taki jak dochód pochodzący z zagranicy) musi być uwzględniony przy określaniu odpowiedniej stawki podatku dochodowego (klauzula progresji). Podatki są wtedy naliczane na podstawie skali ruchomej.

W Internecie dostępny jest "nieoficjalny" kalkulator podatkowy, który pozwala zorientować się, ile wynosi "podatek od wynagrodzenia" lub Lohnsteuer. Kliknij tutaj, aby zobaczyć kalkulator.

Podatek Mehrwertsteuer od wartości dodanej

Oprócz różnych form podatku dochodowego istnieje również szereg podatków od sprzedaży, które w znacznym stopniu wpływają na osoby fizyczne i przedsiębiorstwa.

Najważniejszym podatkiem jest Mehrwertsteuer (podatek od wartości dodanej), który stanowi jedną czwartą dochodów państwa i jest drugim po Lohnsteuer.

Jak naliczać podatek od wartości dodanej?

Podatek Mehrwertsteuer nalicza się na każdym etapie produkcji i dostawy większości artykułów dostępnych do kupienia. Dotyczy ona zarówno usług, jak i towarów, a jej standardowa stawka wynosi obecnie 19%.

W przypadku niektórych produktów, w tym żywności i materiałów drukowanych, obowiązuje obecnie obniżona stawka w wysokości 7%.

Usługi medyczne i ubezpieczeniowe są generalnie zwolnione, podobnie jak eksport towarów za granicę i usługi świadczone za granicą.

Inne podatki

Wiele innych artykułów, jak np. benzyna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, herbata i kawa, podlegają oprócz Mehrwertsteuer podatkowi od sprzedaży.

W sumie istnieje około 30 różnych rodzajów podatków, w tym podatki od spadków, nieruchomości i pojazdów mechanicznych.

Istnieje nawet podatek od kwot brutto otrzymywanych przez państwowe loterie, chociaż wypłaty dla szczęśliwych zwycięzców loterii są wolne od podatku.

Uzyskanie pomocy w kwestii podatku dochodowego

Jeśli uważasz, że byłbyś w stanie samodzielnie złożyć niemieckie zeznanie podatkowe, możesz znaleźć pomoc w Internecie.

Istnieje kilka stron, które posiadają formularze do pobrania, wydrukowania, a nawet programy i aplikacje online, które pomogą Ci złożyć zeznanie drogą elektroniczną przez internet.

Większość z nich jest w języku niemieckim, ale są też takie w języku polskim i angielskim. Wiele z nich oferuje infolinie z konsultantami i pomoc w procesie składania wniosków.

Skomplikowana sytuacja podatkowa

Jeśli uważasz, że Twoja sytuacja podatkowa może być nieco bardziej skomplikowana (wiele źródeł dochodu, pobieranie różnych zasiłków państwowych, takich jak Kindergeld, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, możliwość skorzystania z wielu odliczeń itp.), możesz rozważyć skorzystanie z usług doradcy podatkowego (Steuerberater).

Pomoże Ci on przejść przez trudności związane z wypełnianiem deklaracji oraz zapewni spokój podczas pobytu za granicą.

Doradca podatkowy może również złożyć formularze podatkowe w Twoim imieniu.

Niemieckie klasy podatkowe

Pracownicy niemieckich firm są zwykle przypisywani przez organy podatkowe do klasy podatkowej według różnych kategorii.

Klasa podatkowa (Lohnsteuerklasse lub Steuerklassen w języku niemieckim) ma znaczenie przy określaniu wysokości podatku u źródła (dochodowego) potrącanego z wynagrodzenia, jak również przy określaniu wartości szeregu świadczeń socjalnych, do których podatnik może być uprawniony.

Klasa podatkowa może zostać przypisana pracownikowi przez władze na podstawie stanu cywilnego i innych kryteriów.

W niektórych przypadkach podatnik może wnioskować o włączenie go do określonej klasy podatkowej. Poniżej przedstawiamy opisy poszczególnych klas podatkowych.

Klasa I

Ta klasa podatkowa dotyczy osób samotnych (niezamężnych); osób żyjących w zarejestrowanym związku partnerskim; osób rozwiedzionych, owdowiałych lub będących w związku małżeńskim, chyba że należą do klasy podatkowej II, III lub IV

Klasa II

Ta klasa podatkowa dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko lub dzieci i pobierających zasiłek rodzinny (Kindergeld) i/lub innej pomocy państwa

Klasa III

Ta klasa podatkowa dotyczy na wniosek pracowników pozostających w związku małżeńskim, jeśli oboje małżonkowie mieszkają razem w Niemczech i jeden z małżonków jest jedynym zarabiającym; lub drugi małżonek zarabia, ale wybiera klasę V.

Dotyczy również pracowników owdowiałych w roku kalendarzowym po śmierci małżonka, jeśli oboje byli pracownikami i mieszkali razem w Niemczech w dniu śmierci małżonka

Klasa IV

Ta klasa podatkowa dotyczy pracowników pozostających w związku małżeńskim, którzy mieszkają razem i nie wybrali klasy podatkowej III lub V dla jednego z nich

Klasa V

Ta klasa podatkowa dotyczy podatnika, którego małżonek został zakwalifikowany do III klasy podatkowej

Klasa VI

Klasa podatkowa fakultatywna dostępna dla osób, które mogą mieć więcej niż jeden etat i zarabiają z innego zatrudnienia. Podatnik może posiadać więcej niż jedną Lohnsteuerkarte wynikającą z wielości miejsc pracy.

Mogą istnieć różne modele rodzin i permutacje klas podatkowych. Aby mieć pewność, że mamy najlepszą klasyfikację warto skonsultować się z urzędem skarbowym lub doradcą podatkowym.

Podatek dochodowy dla osób samozatrudnionych

Większość podatników jest opodatkowana od ich źródła dochodu. Znaczna większość tych osób to "pracownicy", którym pracodawca automatycznie potrąca z wypłaty podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer).

Potrącane są również składki na cztery programy socjalne: emerytalny, dla bezrobotnych, na ubezpieczenie zdrowotne i na opiekę długoterminową.

Jak opodatkowane są osoby samozatrudnione?

Istnieje jednak duża liczba osób, które zaliczają się do kategorii "samozatrudnionych", które również są opodatkowane od swojego źródła dochodu.

Ponieważ nie otrzymują oni regularnych wypłat, podatki (i ewentualne składki na programy socjalne) płacone są bezpośrednio do Finanzamtu lub odpowiedniej agencji programów socjalnych lub urzędu państwowego. Podatek płacony przez samozatrudnionych do Finanzamtu to Einkommensteuer.

Istnieje wiele zasad, przepisów i ustaw, które regulują podatki dla osób samozatrudnionych.

Kto jest uważany za "samozatrudnionego"?

Samozatrudnienie" obejmuje różne kategorie pracy i zawodu, a dla celów podatkowych należy określić dokładną klasyfikację ich pracy.

Podstawowe kategorie "samozatrudnionych" obejmują:

1) Wolni strzelcy (Freiberufler)

Czasami określani jako "Wolne zawody" to ci, którzy posiadają wykształcenie akademickie - prawnicy, lekarze, eksperci naukowi/techniczni, farmaceuci, księgowi, doradcy podatkowi i biznesowi itp. Grupa ta obejmuje również "wolnych strzelców" - pisarzy, artystów, wykonawców, niezależnych konsultantów itp.

2) Przedsiębiorcy (Gewerbetreibender)

To osoby, które zakładają lub posiadają przedsiębiorstwo (Gewerbe), które umożliwia im zarabianie pieniędzy poprzez działalność handlową.

Mogą to być handlowcy, specjaliści ds. sprzedaży, właściciele sklepów, wydawcy, osoby działające w sektorze hotelarskim, turystycznym i gastronomicznym, rzemieślnicy i inni.

Ich działalność może obejmować zarówno małe firmy prowadzone samodzielnie, jak i małe spółki osobowe.

Jak rozpoznać kategorię działalności zawodowej?

O tym, do jakiej kategorii należy dana działalność zawodowa, decyduje miejscowy Urząd Skarbowy (Finanzamt).

Posiadanie statusu Gewerbetreibender lub Freiberufler ma znaczenie nie tylko w kwestiach podatkowych, ale także w innych formalnościach.

Może mieć wpływ na to, jak powinna wyglądać struktura firmy lub podmiotu gospodarczego.

Zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym (Steuerberater) lub innym zewnętrznym ekspertem przed podjęciem decyzji o tym, jak chcielibyśmy, aby nasza firma była zorganizowana po określeniu przez Urząd Skarbowy klasyfikacji naszej pracy.
 

Dowiedz się również: Co można odliczyc od podatku w NiemczechJakie są podatki w Niemczech, Jak obliczyć podatek w Niemczech?

Podejmując także pracę na nadgodziny warto znac przepisy podatkowe i dowiedzieć się jaki jest podatek od godzin nadliczbowych w Niemczech lub poprosić doradcę podatkowego lub księgową o pomoc.