Księgowa Niemcy - zakładanie własnej firmy

Księgowa Niemcy - zakładanie własnej firmy

Z tego artykułu dowiesz się jak zarejestrować własną działalność w Niemczech i zrozumiesz kwestie prawne związane z zakładaniem własnej firmy. 

Adwokat Niemcy - Czy trudno jest założyć własną firmę w Niemczech?

W rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane. Rozpoczęcie własnej działalności w Niemczech wiąże się z dużą ilością formalności, ale jesteś w stanie znaleźć wiele informacji w Internecie. Najlepiej  jest rozwiązywać poszczególne problemy prawne razem ze specjalistom w tej dziedzinie tj. księgową Niemcy, doradcą podatkowym Niemcy bądź adwokatem Niemcy.

 

Księgowość i rachunkowość to obszary sprawiające najwięcej trudności. W takim wypadku sytuację bardzo ułatwi nam księgowa Niemcy. Poinformuje nas także o tym, ile wynosi podatek dochodowy w Niemczech.

 

Jeśli otwierasz swoją firmę w Niemczech musisz przede wszystkim posiadać w Niemczech siedzibę, która spełnia wymogi niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). Wiele firm zajmujących się księgowością w Niemczech współpracuje z tzw. wirtualnymi biurami, w których już za kwotę od 150-200 EUR miesięcznie można wynająć biuro spełniające wymagania Finanzamtu. Jeśli Finanzamt uzna, że działalność nie jest prowadzona z Niemiec zabiera niemiecki numer podatkowy. Dlatego warto skorzystać z pomocy księgowej Niemcy już na etapie rejestracji firmy.

 

Możesz  prowadzić jednoosobową działalność  gospodarczą zarówno w Niemczech i w Polsce, płacą składki na ubezpieczenie społeczne tylko w jednym kraju. Korzystne jest również połączenie pracy na etacie oraz działalności gospodarczej, nie trzeba wtedy co do zasady opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne od działalności gospodarczej. 

Jeśli nie mówisz po niemiecku sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wszystkie dokumenty są w języku niemieckim, programy do obsługi księgowości uznawane przez niemiecki Finanzamt są również tylko w języku niemieckim. Wniosek z tego jest jeden - będziesz potrzebował pomocy kogoś kto mówi po niemiecku. Najlepszym wyborem w tej sytuacji będzie doradca podatkowy Niemcy bądź księgowa Niemcy.

 

Księgowa Niemcy - Podatki w Niemczech

Jeśli jesteś samozatrudniony, poniżej przedstawione są kwestie podatkowe na jakie musisz zwrócić uwagę. Są to podatki dotyczące zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej jak również spółek. 

Podatek od działalności gospodarczej-Gewerbesteuer

Jest to podatek z którym w Polsce nie mamy do czynienia. Koszt: 0% do 3% wszystkich zysków powyżej 24500 euro w ciągu roku. Chodzi tu o czysty zysk, czyli o kwotę po odjęciu kosztów prowadzenia działalności. W Niemczech bardzo dużo rzeczy możesz zaliczyć do tzw. kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli jesteś zarejestrowany jako Gewerbe i Twoje zyski przekraczają kwotę 24500 EUR rocznie, musisz płacić podatek od działalności gospodarczej Gewerbesteuer. Jeśli jesteś tzw. Freiberuflerem to w ogóle nie musisz płacić tego podatku. Sposób w jaki wylicza się ten podatek jest bardzo skomplikowany, zależy od stawki podatku ustalonej przez daną gminę. W Berlinie płacisz 1,05% więcej podatku od swoich zysków wraz z podatkiem handlowym. W innych niemieckich miastach płacisz od 0% do 3% swoich zysków. Doradca podatkowy Niemcy pomoże ci obliczyć skomplikowane kwoty podatkowe. Możesz także poczytac o nich w artykule pt: Jak obliczyć podatek w Niemczech?

Ubezpieczenie zdrowotne

Koszt: 90 do 900 euro na miesiąc

Jeśli mieszkasz w Niemczech, musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung). Jeśli jesteś samozatrudniony, koszt zależy od wysokości dochodu oraz rodzaju posiadanego ubezpieczenia. Początkowo uzyskasz ubezpieczenie zdrowotne w państwowej kasie chorych za niecałe 300 EUR miesięcznie. Ubezpieczenie zdrowotne jest odliczane od dochodu, więc obniża podatek dochodowy, co w Polsce zostało zlikwidowane. Kiedy jesteś samozatrudniony, masz więcej opcji ubezpieczenia zdrowotnego. Możesz mieć w publicznej bądź prywatnej kasie chorych. Księgowa w Niemczech pomoże Ci wybrać najlepszą opcję.

Podatek VAT (Value Added Tax)

Koszt: 0 euro 

VAT (Umsatzsteuer) nic Cię nie kosztuje. Naliczasz podatek VAT od swoich faktur i przekazujesz te pieniądze Finanzamt. Nie jest to  wliczone w twoje dochody. Jeśli rozliczasz podatek VAT, otrzymujesz również zwrot podatku VAT za wydatki biznesowe. Doradca podatkowy Niemcy odpowiedzialny jest za wszelkie formalności. Małe firmy (Kleinunternehmer) mogą zrezygnować z naliczania podatku VAT. Małe firmy to takie osiągające obrót (nie zysk) do kwoty 22.000 EUR rocznie. Jeśli nie naliczają podatku VAT, nie mogą uzyskać zwrotu podatku VAT za wydatki biznesowe. Takie firmy nie muszą jednak składać początkowo co miesiąc deklaracji podatku VAT, co pozwala zaoszczędzić na kosztach księgowej Niemcy bądź doradcy podatkowego Niemcy. Warto również wskazać , że stawka podatku VAT w Niemczech jest niższa niż w Polsce, ponieważ wynosi 19% bądź 7%.  Ponadto  co do zasady osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą płaci podatek VAT dopiero w momencie zapłaty faktury przez kontrahenta, nie w momencie wystawienia faktury. Nie dochodzi zatem do sytuacji, że musisz odprowadzić podatek VAT, a nie uzyskasz kwoty od nieuczciwego kontrahenta. 

Podatek dochodowy

Koszt: 0% do 45% twojego dochodu

Dochód z Twojej firmy podlega również podatkowi dochodowemu. Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Niemczech  nie płacisz podatku dochodowego od tzw. kwoty wolnej, która od 01.01.2022 wynosi 9.984 EUR, tzn. twój dochód do tej kwotu zwolniony jest z podatku dochodowego. 

Prowadząc swoją firmę zobowiązany jesteś składać roczne zeznanie dot. podatku dochodowego  co generuje kolejne formalności, i niezbędna okazać się może  księgowa Niemcy.

 

Doradca podatkowy Niemcy - Otwieranie konta bankowego w Niemczech 

Potrzebujesz konta bankowego, aby zarejestrować swoją firmę, a później płacić podatki.

 

Jeśli tworzysz korporację (GmbH, UG, AG lub KGaA), potrzebujesz oddzielnego konta biznesowego (Geschäftskonto). Jest to jak najbardziej wymagane. 

 

Jeśli jesteś Freiberuflerem lub prowadzisz jednoosobową Gewerbe, nie potrzebujesz konta firmowego. Możesz użyć swojego osobistego konta bankowego. Sprawdź regulamin swojego banku. Niektóre banki nie zezwalają na używanie konta osobistego jako konta firmowego. Nadal dobrym pomysłem jest posiadanie konta firmowego, ponieważ ułatwia to prowadzenie księgowości.


Zakładanie firmy w innym kraju może generować wiele problemów i formalności, z którymi nie mieliśmy wcześniej styczności. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest zasięgnięcie porady od profesjonalisty doradcy podatkowego Niemcy, księgowej Niemcy bądź adwokata Niemcy aby nie narażać się na niepotrzebne koszty w przypadku nie przestrzegania panujących w Niemczech reguł podatkowych. Znacznie ułatwi nam to pracę umożliwiając lepszy i łatwiejszy rozwój naszej firmy. Czasami odwołanie się od decyzji Finanzamtu bądź kasy chorych jest po prostu koniecznością. 

Dowiedz się również: co można odliczyc od podatku w Niemczech